Visszaélés-bejelentés

    Amennyiben a Név és E-mail cím mezőket üresen hagyja, Ön anonim bejelelentést tesz!

    Tájékoztató belső visszaélés-bejelentési rendszerről

    amely készült Hella’91 Kft. (székhelye: 7346 Bikal, Rákóczi u. 22.) foglalkoztatónak a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (a továbbiakban Panasztörvény) 25.§-ában foglalt tájékoztatást kötelezettségének teljesítése érdekében.

    1. A bejelentések tárgya

    A foglalkoztatónál létrehozott belső visszaélés-bejelentési rendszerben a jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni.

    Példák a teljesség igénye nélkül, hogy milyen visszaélések bejelentésére kerülhet sor:

    munkahelyi visszaélés: csalás, pénzmosás, megvesztegetés, kenőpénz,
    munkahelyi megtorlás, munkaviszony megszűntetés, fizetés megvonás, be nem jelentett foglalkoztatás, kényszermunka,
    törvénybe ütköző munkabiztonsági körülmények vagy környezetvédelmi visszaélés,
    zaklatás, diszkrimináció, rasszizmus, szexuális zaklatás, fenyegetés, megfélemlítés,
    tisztességtelen pályázat, verseny,
    tisztességtelen szerződéses feltételek,
    üzleti, szakmai titok megsértése.

    2. Bejelentésre jogosult személyek

    A bejelentésre jogosult személyek körét a Panasztörvény 20.§ (2-3) bekezdései tartalmazzák. Eszerint bejelentésre jogosult például a foglalkoztató munkavállalója, volt munkavállalója, tagja, részvényese, illetve a foglalkoztatóval szerződéses kapcsolatban álló vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott irányítása alatt álló személy, a foglalkoztatónál tevékenységet végző gyakornok és önkéntes.

    3. A bejelentés megtétele

    A bejelentő a bejelentését írásban vagy szóban teheti meg. A szóbeli bejelentést telefonon vagy személyesen lehet megtenni a 9. pontban foglalt elérhetőségeken.

    4. A bejelentése kivizsgálása illetőleg a kivizsgálás mellőzése

    A foglalkoztató a bejelentésben foglaltakat a lehető legrövidebb időn belül, de legfeljebb a bejelentés beérkezésétől számított harminc napon belül kivizsgálja. A 30 napos határidő meghosszabbításának különösen indokolt esetben, a bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett van helye.

    A foglalkoztató a bejelentés kivizsgálását mellőzheti, ha

    a) a bejelentést azonosíthatatlan bejelentő tette meg,
    b) a bejelentést nem az erre jogosult személy tette meg,
    c) a bejelentés ugyanazon bejelentő által tett ismételt, a korábbi bejelentéssel azonos tartalmú bejelentés, illetve
    d) a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy jogainak a bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban.

    5. Intézkedések a visszaélések orvoslására

    A bejelentés kivizsgálása során a foglalkoztatónak vizsgálnia és értékelnie kell a bejelentésben foglaltak helytállóságát, és intézkednie kell a bejelentés szerinti visszaélések orvoslása iránt.

    6. A bejelentő tájékoztatása a bejelentést követően

    A belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője írásban tájékoztatja a bejelentőt a bejelentés kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről. Az írásbeli tájékoztatás mellőzhető, ha a belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője a bejelentőt szóban tájékoztatta, aki a tájékoztatást tudomásul vette.

    7. Adatkezelési szabályok

    A bejelentő személyazonosságát – ha az annak megállapításához szükséges adatokat megadja – a vizsgálat valamennyi szakaszában bizalmasan kell kezelni. A belső visszaélés-bejelentésben kezelt személyes adatok kezeléséről a foglalkoztató külön adatkezelési tájékoztatót készített.

    8. A visszaélést bejelentők védelme

    A visszaélést bejelentők védelmére a Panasztörvény 41-49.§-ai alkalmazandók. Ezek alapján minden, a bejelentő számára hátrányos intézkedés amelyre a bejelentés jogszerű megtétele miatt kerül sor és amelyet a bejelentő jogviszonyával vagy kapcsolatával összefüggésben valósítanak meg, jogellenesnek minősül akkor is, ha egyébként jogszerű lenne.

    A bejelentők védelmére vonatkozó jogok csak a jogszerűen és jóhiszeműen megtett bejelentésre vonatkoznak. A rosszhiszemű bejelentőt nem illetik meg a Panasztörvényben írt bejelentővédelmi jogok. A bejelentés nem valósíthat meg bűncselekményt vagy szabálysértést. A bejelentés megtételekor a bejelentőnek figyelemmel kell lenni a rágalmazás és a becsületsértés szabályaira.

    A bejelentések fogadása az alábbi elérhetőségein történik:

    Online felületen az alábbi linken: puchner.hu/visszaeles-bejelentes
    Személyesen: 7346 Bikal, Rákóczi u. 22. szám alatt, előzetesen a bejelentes@puchner.hu email címen egyeztetett időpontban.
    Levélben: 7346 Bikal, Rákóczi u. 22.
    E-mailben: bejelentes@puchner.hu

    Ossza meg barátaival, ismerőseivel E-MAILBEN FACEBOOKON TWITTEREN